Popularizácia vedy a výskumu
Asociácia pre mládež, vedu a techniku, o.z.
Prostredníctvom finančného grantu pomôžeme k realizácii 27. ročníka celoštátnej prehliadky vedecko-technických projektov na Festivale vedy a techniky AMAVET pre žiakov základných a stredných škôl, ktorí prezentujú svoje vedecko-technické projekty.
Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity, o.z.
Na festival Európska noc vedy 2024 bude prezentovaná práca slovenských a zahraničných vedcov interaktívnou pútavou formou na netradičných miestach. Návštevníkom budú veda a inovácie predstavené prostredníctvom interaktívnych prezentácií, praktických experimentov, prednášok, diskusií, workshopov, kvízov, technologických atrakcií alebo digitálnymi aktivitami.
Žijem vedu, o.z.
Prostredníctvom grantovej výzvy podporíme Konferenciu Žijem vedu naživo 2024, budovanie spolupracujúcej komunity slovenských vedkýň a vedcov a rozvíjanie projektov v spolupráci KInIT a FIIT.
Informačný a vzdelávací inštitút o.z.
V rámci projektu bude zriadené Zážitkové centrum vedy a techniky, ktoré bude realizovať workshopy a umožní mládeži neformálne sa vzdelávať interaktívnou formou. Projekt pozostáva z realizácie 10 labákov Zážitkového centra vedy a techniky a z organizácie výstavy „Vedecká hračka v škole“.
Michaela Musilová, o. z.
Finančné prostriedky použijeme na projekt Astro Koruna Zeme - popularizačné a vzdelávacie aktivity, ktoré zahŕňajú osvetové prezentácie pre verejnosť a školy, natáčanie a premietanie vzdelávacích dokumentárnych filmov z každej expedície, série rozhovorov pre rôzne typy médií a množstvo príspevkov na sociálnych sieťach.
Vedátor, o. z.
Cieľom projektu je zorganizovanie populárno-vedeckých besied Vedatour 2024 vo viacerých slovenských mestách. Prednášky sú pre širokú verejnosť s cieľom dozvedieť sa zaujímavosti a novinky priamo od vedkýň a vedcov, ktorí získavajú priestor na prezentáciu seba a svojich výsledkov.
Technická univerzita v Košiciach Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie
Kurz recyklačnej akadémie pozostáva z interaktívneho seminára a praktického cvičenia na pôde Ústavu recyklačných technológií Technickej univerzity v Košiciach. Ústrednou témou kurzu bude recyklácia použitých lítiových batérií z vyradených mobilných telefónov so ziskom druhotných surovín.
Data Science Academy, o.z.
V rámci projektu Dátové dialógy zorganizujeme sériu troch networkingových podujatí, ktoré popularizujú vedu a výskum formou prepojenia odbornej diskusie so slovenskými a zahraničnými expertmi. Dve podujatia budú prebiehať panelovou diskusiou s viacerými expertmi, kde publikum bude mať možnosť interagovať s panelistami. Tretie podujatie bude otvorené prednáškou týkajúcou sa využitia umelej inteligencie v klinickej praxi.
Lifestarter, o.z.
Cieľom projektu Detská univerzita je zorganizovať detský denný tábor, do ktorého chceme zapojiť zástupcov trnavských univerzít. Vytvoríme priestor na atraktívne a inšpiratívne vzdelávacie aktivity pre deti a podporíme rozvoj učiacej sa komunity detí so záujmom o vedu.
SAVIA - Slovenská asociácia výskumníčok a inovátoriek, o.z.
Náplňou projektu „Motivácia nádejných výskumníčok“ je organizácia podujatí naživo s našimi ambasádorkami - výskumníčkami vo vybraných slovenských mestách. Podujatie sa skladá z prezentácii výskumu členiek SAVIA a z neformálneho networkingu žiačok a študentiek s výskumníčkami.
In Vivo, o. z.
Projekt „To naj z vedy 2024“ má priniesť interaktívne prednášky vedeckého publicistu a populizátora vedy Dušana Valenta žiakom mimo Bratislavského regiónu. Prednášky lektora predstavujú vizuálne pútavé prezentácie vedené interaktívnou formou a voľnou diskusiou na záver.
Ženský algoritmus o.z.
Projekt "Pixel of Innovation" predstavuje sériu 12 propagačných videí, ktoré zvýrazňujú cestu k úspechom Slovákov a Sloveniek vo vede a výskume, s dôrazom na ženy v týchto oblastiach. Videá budú distribuované v playliste Pixel of Innovation na YouTube kanáli Ženský algoritmus, webovej stránke zenskyalgoritmus.sk, a najmä na novom portáli studiumstem.sk
Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Fakulta masmediálnej komunikácie
Cieľom projektu „Umelá inteligencia v čase technologickej interferencie: Príležitosť alebo hrozba?“ je v priebehu dvoch semestrov akademického roka 2024/2025 vybaviť účastníkov schopnosťou identifikovať a analyzovať príležitosti a hrozby, ktoré AI prináša pre spoločnosť, ekonomiku, prácu a osobný život, s osobitným zameraním na rozvoj mediálnej gramotnosti a kritického myslenia.
Hvezdáreň v Rimavskej Sobote
Cieľom projektu je revitalizácia inštalácií v Astroparku spojená s modernizáciou exponátov v interiéri hvezdárne a navrátenie do plnohodnotného procesu popularizácie vedy v našej inštitúcii.
Program: Challenger Science – Program podnikavosti a rozvoja podnikateľských zručností pre vedcov a vedkyne na Slovensku
Jaroslava Babková
Lekárska fakulta, Univerzita Komenskéfo v Bratislave
Hugo Gloss
DEKK Inštitút, Filozofická fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave
Zuzana Vince Kážmerová
Biomedicínske centrum, Slovenská akadémia vied
Soňa Kucháriková
Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce, Trnavská univerzita v Trnave
Jozef Kraxner
FunGlass – Centrum pre funkčné a povrchovo funkcionalizované sklo, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne
Maryna Kryvokhyzha
Ústav genetiky a biotechnológie rastlín, Slovenská akadémia vied
Zuzana Kroneková
Ústav polymérov, Slovenská akadémia vied
Kristína Macáková
Lekárska fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave
Andrea Marciníková
Farmaceutická fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave
Pavol Martiš
Lekárska fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave
Tibor Petrov
ERAdiate+ - Oddelenie medzinárodných výskumných projektov, Žilinská univerzita v Žiline
Tamara Pócsová
Slovenská technická univerzita v Bratislava - Fakulta chemickej a potravinárskej technológie - Ústav analytickej chémie
Kristína Predanócyová
Výskumné centrum AgroBioTech, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre
Zuzana Rošťáková
Ústav merania, Slovenská akadémia vied
Natália Stollárová
Farmaceutická fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave
Michal Teplan
Ústav merania, Slovenská akadémia vied
Petra Záhradníková
Lekárska fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave
Podpora rozvoja mladých vedeckých talentov v STEM oblasti
Asociácia pre mládež, vedu a techniku
Hlavným účelom projektu Cesty víťazov Festivalu vedy a techniky AMAVET 2025 je podpora mladých vedeckých talentov pri reprezentácií svojich vedeckých a technických projektov na medzinárodných súťažiach nominovaných odbornou komisiou Festivalu vedy a techniky AMAVET. Grant spolu-financuje cestu a účasť talentovaných jednotlivcov na medzinárodných súťažiach, kde majú možnosť súťažiť s rovesníkmi z celého sveta a získať inšpiráciu od renomovaných odborníkov.
GALILEO SCHOOL s.r.o.
Prostredníctvom projektu First Global robotics plánujeme rozšíriť tím a zapojiť mladších žiakov do súťaže. Finančný grant nám zabezpečí nákup stavebníc a štartovné poplatky.
Súkromná stredná odborná škola automobilová Duálna akadémia, BA
Projekt FIRST Global - Študenti Duálnej akadémie a globálne výzvy robotiky je zameraný na riešenie globálnych environmentálnych výziev prostredníctvom vývoja inovatívnych robotických riešení, na ktorých pracujú študenti v rámci krúžku.
Gymnázium, Grösslingová 18, Bratislava
Finančné prostriedky použijeme na nákup súčiastok a komponentov pre robotov na prípravu talentovaných a motivovaných žiakov v rámci projektu Účasť na medzinárodných súťažiach RoboCup Junior 2025.
Hexadron
Prostredníctvom projektu Podpora tímu HEXADRON v súťaži FIRST LEGO League by sme radi pokračovali a udržali si prvenstvo na Slovensku a zabezpečili finančné prostriedky na reprezentáciu vo svete.
Spojená škola, Novohradská 3, Bratislava
Cieľom projektu CHEM FUTURA - Podpora účasti talentovaných študentov na medzinárodných a národných chemických súťažiach je zabezpečiť študentom účasť na prestížnych chemických súťažiach, vrátane Chemickej olympiády, Chemiklání, Olympiády mladých vedcov a Chemického náboja.
FIRST Global Slovakia, o.z.
V rámci projektu 2025 FIRST Global Challenge podporujeme a združujeme talentovaných stredoškolákov prostredníctvom vzdelávania, workshopov, súťaži, online akadémie kurzov a pomáhame získať dostatok finančných prostriedkov na účasť na medzinárodných kolách súťaží.
Združenie maďarských rodičov na Slovensku pri Základnej škole s VJM BUZICA
Cieľom projektu Podpora účasti nadaných žiakov Základnej školy s VJM Buzica na nadnárodných a medzinárodných súťažiach v oblasti STEM je získať finančnú podporu na účasť na medzinárodnom finále pre tím LeGirls.
Kockovňa
Cieľom projektu Rozvoj talentov v Kockovni, podpora tímov na reprezentácií v súťažiach First Lego League a World Robot Olympiad je zabezpečiť finančné prostriedky na účasť na medzinárodných súťažiach.
Turnaj mladých fyzikov
Náplňou projektu Podpora talentovanej mládeže v oblasti prírodných vied prostredníctvom súťaží Turnaj mladých fyzikov a Olympiáda mladých vedcov je zabezpečiť kvalitnú prípravu študentov a zvýšiť im tak šance na medzinárodných súťažiach.
Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity
Projekt AstroPi Hackaton je zameraný na organizáciu víkendového podujatia pre študentské tímy z celého Slovenska, ktoré budú pracovať na výzvach súťaže AstroPi, Mission Zero a Mission Space Lab.
DASATO Slovensko
Hlavným účelom projektu Prepoj prax s vedou - Rozvoj STEM zručností cez projektové vyučovanie (PBL) je preškolenie učiteľov stredných škôl zameraných na STEM predmety naprieč Slovenskom cez sériu PBL webinárov, metodík a aktivít, ktoré priamo využijú na hodinách.
zVEDAvci
PProjekt Zaži chémiu - spoznaj seba. 9. ročník letnej školy mladých chemikov je týždenné sústredenie pre 24 úspešných riešiteľov chemickej olympiády, ktorých čakajú prednášky, semináre a bádateľsky orientované laboratórne cvičenia so súčasnými témami.
Greenpower To Schools, o.z.
Hlavným zámerom projektu Finále Greenpower Slovensko 2025 - príprava a realizácia je zorganizovať a úspešne uskutočniť finále programu Greenpower Slovensko, ktorý nie je len o pretekoch ale o príležitosti zažiť a prezentovať inovatívny proces, a podporiť mladé talenty v oblasti technológií a inžinierstva.
Slovenská astronomická spoločnosť pri Slovenskej akadémii vied
Projekt Astronomická olympiáda je vedomostná súťaž pre študentov základných a stredných škôl, ktorej cieľom je vzdelávanie v oblasti astronómie a astrofyziky a výber reprezentantov na Medzinárodnú olympiádu z astronómie a astrofyziky (IOAA).
Gymnázium Sobrance
Podpora talentov pre Turnaj mladých fyzikov a AMAVET“ - Cieľom projektu Inovačné výzvy STEM – Podpora talentov pre Turnaj mladých fyzikov a AMAVET je zabezpečenie kvalitnej prípravy mládeže na tieto súťaže.