Finále Challenger Science: Podpora podnikavosti slovenských vedcov a vedkýň
V septembri 2024 odštartovala Nadácia ESET v spolupráci s organizáciou Civitta program Challenger Science, ktorý umožňuje účastníkom rozpoznať príležitosti prenosu vedeckých poznatkov do praxe a ich dopadu na spoločnosť. Do programu bolo vybraných 27 účastníkov zo šiestich univerzít a Slovenskej akadémie vied. Každý z týchto talentovaných vedcov a vedkýň priniesol do programu poznatky z rôznych vedeckých oblastí.
Program Challenger Science vyvrcholil verejným finále v decembri 2024, na ktorom účastníci programu odprezentovali svoje inovatívne riešenia. Po troch mesiacoch intenzívneho vzdelávania predstavilo svoje projekty vo finále programu Challenger Science desať finalistov a finalistiek. „Niektoré projekty by boli hodné investície už po tomto krátkom predstavení. Challenger Science ich posunul míľovými krokmi vpred,“ ocenil pripravenosť finalistov porotca Palo Luka, COO spoločnosti ESET.
Odborná porota udelila prvé miesto tímu PoxyMed z Ústavu polymérov Slovenskej akadémie vied za technológiu cieleného doručenia liečiv priamo na miesto účinku. Hlavná cena je cesta na prestížny technologický veľtrh Viva Tech 2025 v Paríži.
Hlavným cieľom programu Challenger Science, ktorý organizuje spoločnosť Civitta v spolupráci s Nadáciou ESET ako hlavným partnerom, je podporiť vedcov a vedkýň na Slovensku pri rozvoji podnikateľských zručností a komercializácii ich vedeckých projektov.
Finalisti Challenger Science Akcelerátora:
Ján Lacko - Fakulta informatiky, Paneurópska vysoká škola - Využitie umelej inteligencie pre diagnostiku neurodegeneratívnych ochorení a rehabilitáciu pacientov
Zuzana Vince Kážmérová - Biomedicínske centrum, Slovenská akadémia vied - Vývoj diagnostických markerov na identifikáciu metabolicky asociovanej steatózy pečene (MASLD).
Kristína Macáková - Lekárska fakulta Univerzity Komenského - Vývoj nových biologických ukazovateľov pre včasnú diagnostiku reumatoidnej artritídy.
Natália Stollárová - Farmaceutická fakulta Univerzity komenského - Prispôsobenie liečby a konzumácie liečiv na základe genetických informácií pacienta.
INFANTSIM - Lekárska fakulta Univerzity Komenského - Vývoj realistického modelu novorodenca pre nácvik chirurgických operácií s minimálnym zásahom.
ANIMATO - FunGlass, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka - Výroba inovatívnych sklenených a keramických materiálov v oblasti environmentálneho a biomedicínskeho. inžinierstva.
PoxyMed - Ústav polymérov, Slovenská akadémia vied - Vývoj inovatívnych polymérov a hydrogélov pre implantovateľné materiály s antibakteriálnymi vlastnosťami.
DEKK Institute - DEKK Inštitút - Analýza dynamiky sociálnej súdržnosti na Slovensku a v Európe a navrhovanie opatrení na jej posilnenie.
Univerzitná päťka - Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity - Vývoj nových terapeutických metód a diagnostických testov na detekciu rakoviny.
Potravinový inkubátor - Výskumné centrum AgroBioTech, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre - Vývoj nových potravinárskych technológií a zdravých alternatív pre zdravšiu spoločnosť.
